Śp. Andrzej Romanowicz

arom330
Śp. Andrzej Romanowicz
3 czerwca 1939 – 5 lutego 2017

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w niedzielę 5 lutego odszedł do Pana znany nam wszystkim Andrzej Romanowicz. Od tej chwili, życie Polaków osiedlonych w RPA nie będzie już takie samo. Człowiek-legenda, który ponad 50 lat swojego życia poświęcił dla dobra Polonii, otrzymał wiele odznaczeń, z których najważniejszym jest Złoty Krzyż Kawalerski Orderu Zasłużonych dla RP. Ukoronowaniem jego działalności było uznanie go przez Instytut Pamięci Narodowej za “Świadka Historii”.

Był prezesem Stowarzyszenia Techników Polskich od 1976 roku aż do śmierci. Rozpoczął swoją działalność od zbierania funduszy na wsparcie Komitetu Obrony Robotników w Polsce. W latach 1980/81 zajmował się projektem i budową Pomnika Ofiar Katynia – pierwszego takiego pomnika na świecie, ustawionego w miejscu publicznym. Pomnik stał się od razu miejscem wielu uroczystości narodowych, w tym corocznych obchodów lotów zrzutowych dla Powstania Warszawskiego 1944 roku. Andrzej był od lat prezesem Komitetu Obchodów Lotów. Wraz z żoną Krystyną był duszą tych wrześniowych imprez pod pomnikiem (część oficjalna) i w Muzeum Historycznym (międzynarodowe spotkanie towarzyskie).

Dzięki Andrzejowi kontynuowany był zwyczaj organizowania majowego Balu Technika. W okresie stanu wojennego w Polsce, Andrzej Romanowicz pomagał hr. Konstantemu Potockiemu w prowadzeniu organizacji Polish Relief Fund, której celem było wspomaganie dysydentów i osób represjonowanych w kraju.

Po zmianach 1989 roku, zapoczątkował akcję zapraszania polskich artystów na występy w RPA. Polonia miała okazję obejrzenia między innymi: Jana Pietrzaka, Wojciecha Młynarskiego, Danuty Rinn, Andrzeja Łapickiego, Anny Seniuk, Jana Kaczmarka, Mariana Opanii i wielu innych.

Razem z ks. infułatem Janem Jaworskim otoczyli troską polską działkę na cmentarzu West Park. Był współautorem projektu Polski Ogród Pamięci. Andrzej Romanowicz brał udział w pracach Fundacji Dziedzictwa Polskiego, której był wiceprzewodniczącym. W ramach tej organizacji prowadził działalność wydawniczą.

Z zawodu był architektem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Podziwiać możemy jego projekty, a jeden z nich – Pomnik Katyński – nie pozwoli nam zapomnieć o Andrzeju, który był współtwórcą projektu i kierownikiem budowy.

O Zmarłym możemy również powiedzieć, że był “Springbokiem”. Na to określenie zasłużył sobie dzięki występom w reprezentacji RPA w siatkówce. Do późnego wieku grał w tenisa, wielokrotnie uczestniczył w tenisowych turniejach polonijnych.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie:

w piątek 17 lutego, o godzinie 11,
w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP,
Rosebank, 16 Keyes Avenue.

(Miejscem pochówku Andrzeja Romanowicza będą warszawskie Powązki, pogrzeb odbędzie się na początku kwietnia.)

Po nabożeństwie spotkamy się w pomieszczeniach przykościelnych, żeby powspominać Zmarłego w gronie jego znajomych, przy lampce wina i przekąskach.

Serdecznie zapraszamy – Rodzina i Przyjaciele

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s